Skip to content

74 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1943

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block38.02
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
69%
Improvement Value:$71,100
31%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,901+4.0%
2024$5,676+2.3%
2023$5,546+2.0%
2022$5,437+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1943