Skip to content

72 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block38.02
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SB-F-1BG
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
59%
Improvement Value:$109,200
41%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,890+4.0%
2024$6,627+2.3%
2023$6,475+2.0%
2022$6,348+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957