Skip to content

52 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jul 15, 1996

Property Information

Block38.02
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
57%
Improvement Value:$118,600
43%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134+4.0%
2024$6,861+2.3%
2023$6,705+2.0%
2022$6,573+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4414, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1950