Skip to content

42 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1949

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block38.02
Lot39
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
63%
Improvement Value:$98,800
37%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,679+4.1%
2024$6,414+2.4%
2023$6,262+2.1%
2022$6,134+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949