Skip to content

38 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1944

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block38.02
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionDECK
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
61%
Improvement Value:$99,600
39%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,641+4.0%
2024$6,387+2.3%
2023$6,241+2.0%
2022$6,118+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6433, Page 21

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5330, Page 193

Property Sale

Sale
$199,375
DeedBook 4524, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1944