Skip to content

30 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Oct 23, 2003

Property Information

Block38.02
Lot42
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
63%
Improvement Value:$103,300
37%
Total Assessment$275,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+4.1%
2024$6,626+2.4%
2023$6,469+2.1%
2022$6,337+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,500

Property Built

Built

Year Built: 1950