Skip to content

18 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block38.02
Lot48
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F- G2
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
60%
Improvement Value:$106,100
40%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,559+4.1%
2024$6,299+2.4%
2023$6,150+2.1%
2022$6,024+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950