Skip to content

152 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2000

Property Information

Block38.02
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
50%
Improvement Value:$175,000
50%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,141+4.0%
2024$8,792+2.3%
2023$8,592+2.0%
2022$8,422+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954