Skip to content

12 Overlook AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1999

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 21, 2000

Property Information

Block38.02
Lot50
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L G
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,300
36%
Improvement Value:$276,000
64%
Total Assessment$431,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,188+4.0%
2024$10,761+2.3%
2023$10,515+2.0%
2022$10,308+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5222, Page 170

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4958, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1999