Skip to content

30 Brace DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block38.03
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,300
49%
Improvement Value:$179,200
51%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,040+4.0%
2024$8,695+2.3%
2023$8,496+2.0%
2022$8,329+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4615, Page 242

Property Sale

Sale
$219,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957