Skip to content

34 Brace DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1975

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 17, 1980

Property Information

Block38.03
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,817
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
52%
Improvement Value:$158,300
48%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,292+4.1%
2024$7,966+2.4%
2023$7,778+2.1%
2022$7,620+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

Property Built

Built

Year Built: 1975