Skip to content

20 Eberhardt RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 15, 1999

Property Information

Block38.03
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,723
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,200
53%
Improvement Value:$152,700
47%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+4.0%
2024$8,106+2.3%
2023$7,921+2.0%
2022$7,765+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5089, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1961