Skip to content

1 Young CtEast Hanover, NJ 07936

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block38.05
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF OB
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage4,476
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,600
23%
Improvement Value:$576,600
77%
Total Assessment$746,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,356+4.0%
2024$18,618+2.3%
2023$18,192+2.0%
2022$17,834+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,030,000
DeedBook 21409, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN