Skip to content

116 Cedar StEast Hanover, NJ 07936

Built 1991

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block38.05
Lot14.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2 BG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,020
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
48%
Improvement Value:$177,300
52%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,778+4.0%
2024$8,443+2.3%
2023$8,250+2.0%
2022$8,088+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000
Sq Ft2,020DeedBook 24744, Page 1533Recorded5/6/2024

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1991