Skip to content

16 Cutter DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block38.05
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,230
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,300
61%
Improvement Value:$107,900
39%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217+4.0%
2024$6,941+2.3%
2023$6,783+2.0%
2022$6,649+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,230DeedBook 23168, Page 413Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6319, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1961