Skip to content

48 Cutter DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1962

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 23, 2014

Property Information

Block38.05
Lot28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S 2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,662
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,600
41%
Improvement Value:$241,500
59%
Total Assessment$411,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,664+4.0%
2024$10,257+2.3%
2023$10,023+2.0%
2022$9,825+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,662DeedBook 22522, Page 1576Recorded4/25/2014

Property Sale

Sale
$579,000
DeedBook 6222, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1962