Skip to content

25 Brace DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1959

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block38.05
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F G2
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,097
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
54%
Improvement Value:$146,900
46%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,200+4.0%
2024$7,887+2.3%
2023$7,707+2.0%
2022$7,555+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,097DeedBook 24559, Page 387Recorded1/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1959