Skip to content

11 Fay DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1972

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block38.05
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 BF G
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
52%
Improvement Value:$161,500
48%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,729+4.0%
2024$8,396+2.3%
2023$8,204+2.0%
2022$8,042+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972