Skip to content

21 Brace DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$73,345
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block38.05
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage3,166
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,200
41%
Improvement Value:$244,900
59%
Total Assessment$414,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,742+4.0%
2024$10,332+2.3%
2023$10,096+2.0%
2022$9,897+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$73,345
Sq Ft3,166DeedBook 24910, Page 1989Recorded4/30/2025

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5209, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1958