Skip to content

19 Fay DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$487,500
Last Sale Date
Jul 13, 2004

Property Information

Block38.05
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
55%
Improvement Value:$138,500
45%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+4.0%
2024$7,677+2.3%
2023$7,502+2.0%
2022$7,354+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$487,500
DeedBook 6130, Page 224

Property Sale

Sale
$274,500
DeedBook 4801, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1969