Skip to content

21 Fay DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 6, 2016

Property Information

Block38.05
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,674
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
51%
Improvement Value:$159,600
49%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,529+4.0%
2024$8,204+2.3%
2023$8,016+2.0%
2022$7,858+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 23010, Page 1701Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 4142, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1968