Skip to content

17 Brace DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1958

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block38.05
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionENC DECK
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,470
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
62%
Improvement Value:$101,600
38%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+4.0%
2024$6,756+2.3%
2023$6,602+2.0%
2022$6,472+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 23093, Page 1129Recorded3/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1958