Skip to content

4 Fay DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$533,000
Last Sale Date
Jul 3, 2012

Property Information

Block38.05
Lot52
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,948
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
43%
Improvement Value:$248,400
57%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,206+4.0%
2024$10,778+2.3%
2023$10,532+2.0%
2022$10,325+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$533,000
DeedBook 22081, Page 1105

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 21724, Page 1317

Property Built

Built

Year Built: 1969