Skip to content

2 Fay DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 21, 1998

Property Information

Block38.05
Lot53
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,900
53%
Improvement Value:$163,100
47%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,001+4.0%
2024$8,658+2.3%
2023$8,460+2.0%
2022$8,293+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4807, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1968