Skip to content

13 Brace DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1958

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block38.05
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,310
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,800
56%
Improvement Value:$131,300
44%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,811+4.0%
2024$7,512+2.3%
2023$7,341+2.0%
2022$7,196+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,310DeedBook 23676, Page 195Recorded12/17/2019

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 22516, Page 989Recorded4/10/2014

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 3992, Page 207

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958