Skip to content

94 Cedar StEast Hanover, NJ 07936

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block38.05
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S F G2
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,128
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
48%
Improvement Value:$193,700
52%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611+4.0%
2024$9,244+2.3%
2023$9,033+2.0%
2022$8,855+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938