Skip to content

5 Young CtEast Hanover, NJ 07936

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$1,580,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block38.05
Lot9.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,620
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,200
28%
Improvement Value:$491,400
72%
Total Assessment$684,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,759+4.0%
2024$17,081+2.3%
2023$16,691+2.0%
2022$16,362+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,580,000
Sq Ft3,620DeedBook 24972, Page 1657Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 20844, Page 1056

Property Built

Built

Year Built: 2007