Skip to content

23 Cutter DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block38.06
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage3,400
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,200
37%
Improvement Value:$284,100
63%
Total Assessment$454,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,785+4.0%
2024$11,335+2.3%
2023$11,076+2.0%
2022$10,858+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,229DeedBook 22478, Page 1528Recorded1/3/2014

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6466, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1962