Skip to content

148 Cedar StEast Hanover, NJ 07936

Built 1955

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block38.06
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,450
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,100
63%
Improvement Value:$102,500
37%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,201+4.0%
2024$6,926+2.3%
2023$6,768+6.0%
2022$6,385+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,450DeedBook 23686, Page 1627Recorded1/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955