Skip to content

16 Fox Run DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block39.01
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,159
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,500
48%
Improvement Value:$203,100
52%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,054+4.0%
2024$9,671+2.3%
2023$9,450+2.0%
2022$9,264+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000
Sq Ft2,159DeedBook 24877, Page 1865Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5050, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1984