Skip to content

42 Dartmoor RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2010

Property Information

Block39.06
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,580
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
39%
Improvement Value:$245,300
61%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,430+4.0%
2024$10,032+2.3%
2023$9,803+2.0%
2022$9,610+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5473, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1985