Skip to content

31 Heritage DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
Jul 5, 1994

Property Information

Block39.07
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF O BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
32%
Improvement Value:$364,600
68%
Total Assessment$539,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,987+4.0%
2024$13,453+2.3%
2023$13,146+2.0%
2022$12,887+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 4009, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1985