Skip to content

27 Heritage DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block39.07
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,362
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,600
41%
Improvement Value:$236,000
59%
Total Assessment$402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+4.0%
2024$10,045+2.3%
2023$9,815+2.0%
2022$9,622+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 21095, Page 582

Property Sale

Sale
$262,900
DeedBook 4056, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1994