Skip to content

15 Heritage DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 7, 2011

Property Information

Block39.07
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,618
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
42%
Improvement Value:$230,800
58%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+4.0%
2024$9,980+2.3%
2023$9,752+2.0%
2022$9,560+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 21915, Page 1925

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 3949, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1985