Skip to content

11 Heritage DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2012

Property Information

Block39.07
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
39%
Improvement Value:$276,500
61%
Total Assessment$451,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,702+4.0%
2024$11,255+2.3%
2023$10,998+2.0%
2022$10,781+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4003, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1994