Skip to content

9 Heritage DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block39.07
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S L BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
38%
Improvement Value:$316,600
62%
Total Assessment$510,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,245+4.0%
2024$12,739+2.3%
2023$12,448+2.0%
2022$12,203+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 6249, Page 14

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 6084, Page 127

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 3939, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1985