Skip to content

4 Caitlin CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jul 19, 1994

Property Information

Block39.07
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,200
44%
Improvement Value:$244,800
56%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,388+4.0%
2024$10,953+2.3%
2023$10,703+2.0%
2022$10,492+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 4020, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1985