Skip to content

37 Heritage DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2004

Property Information

Block39.07
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,504
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
36%
Improvement Value:$340,800
64%
Total Assessment$534,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,873+4.0%
2024$13,343+2.3%
2023$13,038+2.0%
2022$12,782+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 5749, Page 35

Property Sale

Sale
$346,500
DeedBook 4043, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1985