Skip to content

24 Heritage DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1994

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block39.08
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,666
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
37%
Improvement Value:$330,000
63%
Total Assessment$524,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,593+4.0%
2024$13,074+2.3%
2023$12,775+2.0%
2022$12,524+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft2,666DeedBook 23388, Page 1518Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$302,900
DeedBook 3961, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1994