Skip to content

11 Michael LnEast Hanover, NJ 07936

Built 2004

Last Sale Price
$585,900
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block39
Lot33.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,200
34%
Improvement Value:$354,800
66%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,878+4.0%
2024$13,348+2.3%
2023$13,043+2.0%
2022$12,787+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$585,900
DeedBook 6099, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 2004