Skip to content

20 Michael LnEast Hanover, NJ 07936

Built 2004

Last Sale Price
$669,900
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block39
Lot33.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,600
38%
Improvement Value:$314,600
62%
Total Assessment$511,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,261+4.0%
2024$12,754+2.3%
2023$12,463+2.0%
2022$12,218+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$669,900
DeedBook 6080, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 2004