Skip to content

16 Michael LnEast Hanover, NJ 07936

Built 2004

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 18, 2004

Property Information

Block39
Lot33.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,900
39%
Improvement Value:$301,800
61%
Total Assessment$497,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,910+4.0%
2024$12,418+2.3%
2023$12,134+2.0%
2022$11,895+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 6102, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 2004