Skip to content

8 Michael LnEast Hanover, NJ 07936

Built 2004

Last Sale Price
$629,900
Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block39
Lot33.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
36%
Improvement Value:$343,600
64%
Total Assessment$540,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,008+4.0%
2024$13,473+2.3%
2023$13,165+2.0%
2022$12,906+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$629,900
DeedBook 6066, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 2004