Skip to content

17 Birchwood CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Feb 15, 2013

Property Information

Block39
Lot5.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,592
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,700
40%
Improvement Value:$278,500
60%
Total Assessment$463,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,015+4.0%
2024$11,557+2.3%
2023$11,293+2.0%
2022$11,070+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 22284, Page 1809

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 5951, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1985