Skip to content

19 Birchwood CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 17, 1999

Property Information

Block39
Lot5.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,538
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,600
41%
Improvement Value:$267,200
59%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,746+4.0%
2024$11,297+2.3%
2023$11,039+2.0%
2022$10,822+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5039, Page 309

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985