Skip to content

18 Birchwood CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block39
Lot5.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L G
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,474
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
41%
Improvement Value:$269,700
59%
Total Assessment$455,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,808+4.0%
2024$11,357+2.3%
2023$11,098+2.0%
2022$10,879+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4408, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1985