Skip to content

7 Dixon LnEast Hanover, NJ 07936

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block39
Lot6.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
94%
Improvement Value:$3,500
6%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,427+4.0%
2024$1,372+2.3%
2023$1,341+2.0%
2022$1,315+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 24130, Page 1223Recorded5/14/2021