Skip to content

4 Pollis DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1943

Last Sale Price
$507,500
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block3
Lot33.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-FB-C-2BG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,289
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
54%
Improvement Value:$153,800
46%
Total Assessment$334,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+4.0%
2024$8,341+2.3%
2023$8,150+2.0%
2022$7,990+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$507,500

From:

To:

Sq Ft2,289DeedBook 22774, Page 1937Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$483,500
DeedBook 21119, Page 73

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5117, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1943