Skip to content

8 Pollis DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1971

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 16, 2012

Property Information

Block3
Lot33.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S FB 2 2BG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,034
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
54%
Improvement Value:$152,900
46%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,622+4.0%
2024$8,293+2.3%
2023$8,104+2.0%
2022$7,944+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971