Skip to content

2 Dixon PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Feb 1, 2023

Property Information

Block40.01
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1 SF
Dwellings---
ZoningR-15
Sq Footage1,652
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
61%
Improvement Value:$112,500
39%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,513+3.9%
2024$7,229+2.3%
2023$7,066+2.0%
2022$6,928+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957